Kontakta oss

Mejl: finansinspektionen@fi.se eller fornamn.efternamn@fi.se

Så mejlar du krypterat

Tipsa FI  

Visselblåsare

Telefon: 08-408 980 00 (växeln) Fax: 08-24 13 35

Presstjänst: 070-300 47 32 (ej sms) Presskontakter 

Öppettider: Receptionen är öppen vardagar klockan 8.30–17.00.
Registraturen är öppen vardagar klockan 8.30–16.30 Dagar när FI har stängt

Besöksadress:  Brunnsgatan 3 i centrala Stockholm

Närmaste tunnelbanestation är Östermalmstorg, uppgång Stureplan.
Närmaste parkeringsgarage finns på parallellgatan David Bagares gata 5–7.

Brev och bud till FI kan endast lämnas när receptionen är öppen. Lämna material till FI

Postadress: Finansinspektionen, Box 7821, 103 97 Stockholm

Fakturaadress: Elektronisk faktura skickas till Peppol-adressen 0007:2021004235.
Faktura i pappersformat skickas till Finansinspektionen, FE 764, 838 74 Frösön.

Bankgiro: 5050-6922

Betalning från utlandet: Använd vårt kontonummer (IBAN) SE3312000000012810104549 hos Danske Bank med BIC-kod DABASESX.

Organisationsnummer: 202100-4235

Registraturen: 08-408 983 50 (registrator).

Generaldirektör

Generaldirektör
Erik Thedéen

Biträdande generaldirektör
Martin Noréus

Generaldirektörens sekreterare
Jennie Westerberg, 08-408 981 57, jennie.westerberg@fi.se

Administration

Verksamhetsområdeschef
Tove Friberg, 08-408 983 56, tove.friberg@fi.se

Dokumentation
Theresa Tham, avdelningschef, 08-408 980 58, theresa.tham@fi.se

Ekonomi
Kati Hedberg, avdelningschef, 08-408 984 84, kati.hedberg@fi.se

It
Andreas Nilsson, avdelningschef, 08-408 983 44, andreas.nilsson@fi.se

Rapportering
Ann-Louise Ulvenvall, avdelningschef, 08-408 984 11, ann-louise.ulvenvall@fi.se

Stöd och säkerhet
Mikael Holmer, avdelningschef, 08-408 986 32, mikael.holmer@fi.se 

Bank

Verksamhetsområdeschef
Martin Noréus, 08-408 980 47, martin.noreus@fi.se

Bankpolicy & kreditriskmodeller
Björn Bargholtz, avdelningschef, 08-408 983 77, bjorn.bargholtz@fi.se

Tillsyn stora banker
Karin Lundberg, avdelningschef, 08-408 980 33, 
karin.lundberg@fi.se

Tillsyn kreditinstitut
Caroline Rygaard, avdelningschef, 08-408 985 91, caroline.rygaard@fi.se

Bankrätt
Martina Jäderlund, avdelningschef, 08-408 982 25, martina.jaderlund@fi.se

Bankanalys
Gunnar Dahlfors, avdelningschef, 08-408 982 39, gunnar.dahlfors@fi.se

Kredit- och operativa risker
Åsa Thalén, avdelningschef, 08-408 980 18, asa.thalen@fi.se

Marknads- och likviditetsrisker
Jonas Hild, avdelningschef, 08-408 980 77, jonas.hild@fi.se

Kapital & redovisning
Magnus Eriksson, avdelningschef, 08-408 983 24, magnus.eriksson@fi.se 

Ekonomisk analys

t f Chefsekonom
Stefan Palmqvist, 08-408 980 54, stefan.palmqvist@fi.se

Finansiell stabilitet
Johan Berg, avdelningschef, 08-408 984 74, johan.berg@fi.se

Makro analys
Magnus Karlsson, avdelningschef, 08-408 985 54, magnus.karlsson@fi.se

Försäkring

Verksamhetsområdeschef
Åsa Larson, 08-408 980 07, asa.larson@fi.se

Försäkringstillsyn
Bertil Sjöö, avdelningschef, 08-408 980 65, bertil.sjoo@fi.se

Risktillsyn försäkring
Ellinor Samuelsson, avdelningschef, 08-408 984 69, ellinor.samuelsson@fi.se

Försäkringsrätt
Sabina Arama Ström, avdelningschef, 08-408 982 41, sabina.arama.strom@fi.se

För frågor om försäkringsförmedling:
kontakta Marknadsuppföranderätt, 08-408 984 07.

HR

HR-chef
Linda Ullman, 08-408 980 88, linda.ullman@fi.se

Rekrytering
Emelie Sandberg, 08-408 984 19
Cecilia Holm Lervik, 08-408 982 14

Juridisk samordning

Chefsjurist
Charlotte Rydin, 08-408 985 04, charlotte.rydin@fi.se

Kommunikation

Kommunikationschef
Annika Zervens, 08-408 982 20, annika.zervens@fi.se

Media
Peter Svensson, pressekreterare, 076-507 82 72, peter.svensson@fi.se
Victoria Ericsson, pressekreterare, 076-507 81 27, victoria.ericsson@fi.se

Författningar
Maria Feldt, redaktör, 08-408 980 46, maria.feldt@fi.se
Susanne Andersson, redaktör, 08-408 980 94, susanne.andersson@fi.se

Webbplatsen
Carsten Larsen, redaktör, 08-408 981 02, carsten.larsen@fi.se
Mats Ossung, redaktör, 08-408 982 65, mats.ossung@fi.se

Konsumentskydd

Verksamhetsområdeschef
Malin Omberg

Verksamhetsområdeschefens sekreterare
Sandra Bengtsson, 08-408 985 55, sandra.bengtsson@fi.se

Marknadsuppförandetillsyn
Åsa Thalén, avdelningschef, 08-408 980 18, asa.thalen@fi.se

Marknadsuppföranderätt
Agneta Blomquist, avdelningschef, 08-408 983 27, agneta.blomquist@fi.se

Konsumentkontakt
Lars Malmström, avdelningschef, 08-408 980 31, lars.malmstrom@fi.se

Marknad

Verksamhetsområdeschef
Sophie Degenne, 08-408 980 49, sophie.degenne@fi.se

Kapitalmarknadsrätt
Marie Jesperson, avdelningschef, 08-408 981 59, marie.jesperson@fi.se

Marknadsanalys
Klas Granlund, avdelningschef, 08-408 982 67, klas.granlund@fi.se

Marknadstillsyn
Susanna Grufman, avdelningschef, 08-408 985 93,
susanna.grufman@fi.se

Penningtvätt
Jan Dafgård, avdelningschef, 08-408 981 94, jan.dafgard@fi.se

Prospekt och redovisning
Maria Samuelsson, avdelningschef, 08-408 983 87, maria.samuelsson@fi.se

Infrastrukturtillsyn
Daniel Gedeon, avdelningschef, 08-408 982 75, daniel.gedeon@fi.se

Senast granskad: 2017-01-24
Laddar sidan