Kontakta oss

Mejla oss

finansinspektionen@fi.se eller fornamn.efternamn@fi.se

Så mejlar du krypterat

Ring oss

Växel: 08-408 980 00, Fax: 08-24 13 35

Presstjänst: 070-300 47 32 (ej sms) Presskontakt 

Registraturen: 08-408 983 50

Klagomål på företag och frågor från konsumenter/kunder/investerare:

  1. Konsumenternas Bank- och finansbyrå/ Konsumenternas Försäkringsbyrå, telefontid kl. 9.00-12.00, telefon 0200-22 58 00, www.konsumenternas.se
  2. Finansinspektionen, vardagar kl. 13.00–15.00, via växeln 08-408 980 00, finansinspektionen@fi.se

Tipsa FI – Visselblåsare

FI tar emot tips om brott mot regler på finansmarknaden.  

För finansbranschen

Söka tillstånd eller anmäla ett ärende:
Mejla din ansökan/anmälan till finansinspektionen@fi.se

FI:s innovationscenterinnovationscentret@fi.se

Frågor om prospekt: 08-408 981 85, vardagar kl. 9–11, prospekt@fi.se

Frågor om rapportering: Frågor från företag och rapporteringsskyldiga personer. 08-408 980 37, vardagar kl. 9–11. rapportering@fi.se

It-support: 08-408 981 26

Besök oss

Öppettider: Receptionen är öppen vardagar kl. 8.30–17.00.
Registraturen är öppen vardagar kl. 8.30–16.30 Dagar när FI har stängt

Besöksadress:  Brunnsgatan 3 i centrala Stockholm

Närmaste tunnelbanestation är Östermalmstorg, uppgång Stureplan.
Närmaste parkeringsgarage finns på parallellgatan David Bagares gata 5–7.

Brev och bud till FI kan endast lämnas när receptionen är öppen. Lämna material till FI

Postadress: Finansinspektionen, Box 7821, 103 97 Stockholm

Betala

Organisationsnummer: 202100-4235

Bankgiro: 5050-6922        Skicka e-faktura

Betalning från utlandet: Använd vårt kontonummer (IBAN) SE3312000000012810104549 hos Danske Bank med BIC-kod DABASESX.

FI:s organisation

Generaldirektör

Erik Thedéen

Biträdande generaldirektör
Martin Noréus

Generaldirektörens sekreterare
Jennie Westerberg, jennie.westerberg@fi.se

Styrning och verksamhetsstöd

Verksamhetsområdeschef
Susanna Grufman, susanna.grufman@fi.se

Dokumentation

Kristian Gunnfors, avdelningschef, kristian.gunnfors@fi.se

Ekonomi
Kati Hedberg, avdelningschef, kati.hedberg@fi.se

Rapportering
Ann-Louise Ulvenvall, avdelningschef,  ann-louise.ulvenvall@fi.se

Stöd och säkerhet
Mikael Holmer, avdelningschef,  mikael.holmer@fi.se

Bank

Verksamhetsområdeschef
Martin Noréus,  martin.noreus@fi.se

Biträdande områdeschef
Karin Lundberg, karin.lundberg@fi.se

Bankanalys och policy
Stefan Palmqvist, avdelningschef, stefan.palmqvist@fi.se

Kreditriskmodeller
Per Kolbjörnsen, avdelningschef, per.kolbjornsen@fi.se

Bankrätt
Martina Jäderlund, avdelningschef,  martina.jaderlund@fi.se

Kapital & redovisning
Magnus Eriksson, avdelningschef,  magnus.eriksson@fi.se

Kredit- och operativa risker
Åsa Thalén, avdelningschef,  asa.thalen@fi.se

Marknads- och likviditetsrisker
Jonas Hild, avdelningschef,   jonas.hild@fi.se

Penningtvätt
Christian Lynne Wandt, avdelningschef, christian.lynnewandt@fi.se

Tillsyn medelstora och små banker
Caroline Rygaard, avdelningschef,  caroline.rygaard@fi.se

Tillsyn stora banker
Björn Bargholtz, avdelningschef, bjorn.bargholtz@fi.se

Ekonomisk analys

Chefsekonom
Henrik Braconier, henrik.braconier@fi.se

Finansiell stabilitet
Johan Berg, avdelningschef,  johan.berg@fi.se

Makroanalys
Magnus Karlsson, avdelningschef, magnus.karlsson@fi.se

Försäkring

Verksamhetsområdeschef
Åsa Larson,  asa.larson@fi.se

Försäkringsrätt
Sabina Arama Ström, avdelningschef,  sabina.arama.strom@fi.se

Försäkringstillsyn
Bertil Sjöö, avdelningschef,  bertil.sjoo@fi.se

Risktillsyn försäkring
Ellinor Samuelsson, avdelningschef,  ellinor.samuelsson@fi.se

HR

T f HR-chef
Louise Lundberg,  louise.lundberg@fi.se

It

It-chef
Torbjörn Widh, torbjorn.widh@fi.se

It-arkitektur
Stefan Sundman, avdelningschef, stefan.sundman@fi.se

It-drift
Linus Almblad, avdelningschef, linus.almblad@fi.se

It-utveckling
Peter Arvidsson, avdelningschef, peter.arvidsson@fi.se

Juridisk samordning

Tf Chefsjurist
Per Håkansson, per.hakansson@fi.se

Tillstånd
Anna Cederberg,  anna.cederberg@fi.se 

Kommunikation

Kommunikationschef
Annika Zervens, annika.zervens@fi.se

Press
Victoria Ericsson, biträdande kommunikationschef,  victoria.ericsson@fi.se
Peter Svensson, pressekreterare,  peter.svensson@fi.se

Konsument
Lars Malmström, lars.malmstrom@fi.se

Webbplatsen
webbredaktionen@fi.se

Marknader

Verksamhetsområdeschef
Malin Omberg, malin.omberg@fi.se

Infrastrukturtillsyn
Daniel Gedeon, avdelningschef, daniel.gedeon@fi.se

Kapitalmarknadsrätt
Marie Jesperson, avdelningschef, marie.jesperson@fi.se

Marknadsanalys
Klas Granlund, avdelningschef, klas.granlund@fi.se

Marknadstillsyn
Tove Husell, avdelningschef, tove.husell@fi.se

Prospekt och redovisning
Maria Samuelsson, avdelningschef, maria.samuelsson@fi.se

Uppförandetillsyn
Per Nordkvist, avdelningschef, per.nordkvist@fi.se

Senast granskad: 2019-04-15
Laddar sidan