Varje år begär FI in uppgifter från företag som omfattas av penningtvättsregelverket. Dessa uppgifter används som underlag för FI:s riskbaserade tillsyn. Till nästa års periodiska rapportering för penningtvätt har det tillkommit ett antal nya frågeställningar.
Europeiska försäkrings- och tjänstepensionsmyndigheten (Eiopa) har uppdaterat befintliga taxonomiversioner för att hantera NACE 2.1-koder. Finansinspektionen stödjer från och med den 27 november dessa varianter och det är från och med då också möjligt att testrapportera i rapporteringssystemet Fidac.
EU-kommissionen har föreslagit ändringar av förordningen om hållbarhetsrelaterade upplysningar (SFDR). Syftet med ändringarna är minska regelbördan för företag och underlätta för investerare att fatta informerade beslut.
En välfungerande obligationsmarknad kräver stabil tillgång till relevant och tillförlitlig prisinformation. Finansinspektionen vill säkerställa att branschens höga ambitionsnivå för transparens kan bevaras när EU-regler ändras. Det konstaterade FI under ett rundabordssamtal som myndigheten anordnade tidigare i veckan.
De europeiska tillsynsmyndigheterna (EBA, Esma och Eiopa) har tagit ställning till vilka tredjepartsleverantörer av informations- och kommunikationsteknologi (IKT) som är kritiska i enlighet med de krav som ställs i Dora-förordningen.
Den gemensamma kommittén för de europeiska tillsynsmyndigheterna EBA, Eiopa och Esma har publicerat en ny fråga och svar om tillämpningen av EU:s förordning om hållbarhetsrelaterade upplysningar (SFDR).
Finansinspektionen har beslutat om ändringar av vissa skadelivräntor för nästa år. Ändringarna gäller från den 1 januari 2026.
Finansiella tjänster som betalningar, lån och sparande behöver fungera i alla lägen. För att stötta beredskapsarbetet i banker och andra finansiella företag har FI tagit fram en planeringsinriktning. Planeringsinriktningen syftar till att tydliggöra hur företagen kan arbeta för att säkra tillgången till de finansiella tjänster som samhället är beroende av i krig.
Nästa år börjar nya EU-gemensamma regler att gälla om när transaktioner på obligationsmarknaden ska rapporteras. Mot bakgrund av detta bjuder Finansinspektionen in företrädare för myndigheter och branschaktörer till ett rundabordssamtal den 17 november. Syftet är att diskutera förutsättningar för transparens på den svenska obligationsmarknaden.
Den europeiska rådgivande gruppen för finansiell rapportering och hållbarhetsrapportering (Efrag) gör en översyn och förenkling av standarderna för hållbarhetsrapportering (European sustainability reporting standards, ESRS). Europeiska försäkrings- och tjänstepensionsmyndigheten, Eiopa, har lämnat synpunkter på det reviderade utkastet av ESRS.