Finansinspektionen (FI) har fått kännedom om att personer som säger sig representera Delta Finance (clone) erbjuder svenska investerare handel med värdepapper.
När någon på falska grunder utnyttjar ett etablerat företags varumärke betecknas det "clone" i internationella sammanhang, det vill säga som ett klonat företag.
Delta Finance (clone) existerar inte enligt FI:s efterforskningar. Delta Finance (clone) har inte tillstånd från FI att driva värdepappersrörelse eller annan finansiell verksamhet i Sverige och står alltså inte under FI:s tillsyn. Någon gränsöverskridande verksamhet för Delta Finance (clone) har heller inte anmälts till FI från något annat EES-land. Delta Finance (clone) har inte heller tillstånd att driva finansiell verksamhet enligt tillsynsmyndigheten i det land där bolaget anger att det har sin hemvist.
FI varnar investerare och andra att handla med företag som inte har tillstånd att driva finansiell verksamhet. Varningarna finns samlade i FI:s varningslista. Samtliga företag med tillstånd i Sverige finns i FI:s företagsregister.
Delta Finance (clone) har en webbplats (www.deltafinance.ltd) och använder följande kontaktuppgifter:
Delta Finance (clone)
105 Farringdon Road
London EC1R 3BU
Storbritannien
Telefon: +447418353653
Mejl: -