Varning för PrimeAura

2026-03-27

Finansinspektionen (FI) har fått kännedom om att personer som säger sig representera PrimeAura erbjuder svenska investerare handel med värdepapper.

PrimeAura existerar inte enligt FI:s efterforskningar. PrimeAura har inte tillstånd från FI att driva värdepappersrörelse eller annan finansiell verksamhet i Sverige och står alltså inte under FI:s tillsyn. Någon gränsöverskridande verksamhet för PrimeAura har heller inte anmälts till FI från något annat EES-land. PrimeAura har inte heller tillstånd att driva finansiell verksamhet enligt tillsynsmyndigheten i det land där bolaget anger att det har sin hemvist.

FI varnar investerare och andra att handla med företag som inte har tillstånd att driva finansiell verksamhet. Varningarna finns samlade i FI:s varningslista. Samtliga företag med tillstånd i Sverige finns i FI:s företagsregister.

PrimeAura har en webbplats (primeaura.fi) och använder följande kontaktuppgifter:

PrimeAura
Finland

Telefon:    -
Mejl:        support@primeaura.fi