Varning för Sarvexid

2026-03-27

Finansinspektionen (FI) har fått kännedom om att personer som säger sig representera Sarvexid erbjuder svenska investerare handel med värdepapper.

Sarvexid existerar inte enligt FI:s efterforskningar. Sarvexid har inte tillstånd från FI att driva värdepappersrörelse eller annan finansiell verksamhet i Sverige och står alltså inte under FI:s tillsyn. Någon gränsöverskridande verksamhet för Sarvexid har heller inte anmälts till FI från något annat EES-land. Sarvexid har inte heller tillstånd att driva finansiell verksamhet enligt tillsynsmyndigheten i det land där bolaget anger att det har sin hemvist.

FI varnar investerare och andra att handla med företag som inte har tillstånd att driva finansiell verksamhet. Varningarna finns samlade i FI:s varningslista. Samtliga företag med tillstånd i Sverige finns i FI:s företagsregister.

Sarvexid har en webbplats (sarvexid.io) och använder följande kontaktuppgifter:

Sarvexid
Australien

Telefon:    -
Mejl:        support@sarvexid.io