Föreskrifterna gäller för clearingbolag och filialer till utländska clearingbolag. Föreskrifterna fyller ut kraven enligt lagen (2024:114) om clearing och avveckling av betalningar som träder i kraft den 1 juli 2024. Clearinglagen ställer krav på ett clearingbolags riskhantering, informations-, it- och cybersäkerhet, beredskap, kapital, styrning och uppdragsavtal. Syftet är att anpassa kraven på clearingverksamhet till digitaliseringen och vad som gäller internationellt och att öka motståndskraften i betalningssystemet.
Det införs nya bestämmelser i 3 kap. samt fyra nya kapitel (3 a–3 d kap.). De motsvarar de bestämmelser i Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2014:1) om styrning, riskhantering och kontroll i kreditinstitut som clearingbolag i dag ska följa. Därutöver görs en följdändring i 2 kap. 2 §.
Ändringarna träder i kraft den 1 juli 2026. Ändr. 2026:22
Det införs nya paragrafer i 3 kap. clearingföreskrifterna som motsvarar 5 kap. 4 § i Finansinspektionens och allmänna råd (FFFS 2014:1) om styrning, riskhantering och kontroll i kreditinstitut och 5 kap. 10–14 §§ Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2014:4) om hantering av operativa risker. Hänvisningarna i clearingföreskrifterna till de bestämmelserna tas därför bort.
Ändringarna träder i kraft den 17 januari 2025. ändr. 2024:34