Varning för Instant Akpro 2X

2026-06-05

Finansinspektionen (FI) har fått kännedom om att personer som säger sig representera Instant Akpro 2X erbjuder svenska investerare handel med värdepapper.

Instant Akpro 2X existerar inte enligt FI:s efterforskningar. Instant Akpro 2X har inte tillstånd från FI att driva värdepappersrörelse eller annan finansiell verksamhet i Sverige och står alltså inte under FI:s tillsyn. Någon gränsöverskridande verksamhet för Instant Akpro 2X har heller inte anmälts till FI från något annat EES-land. Instant Akpro 2X har inte heller tillstånd att driva finansiell verksamhet enligt tillsynsmyndigheten i det land där bolaget anger att det har sin hemvist.

FI varnar investerare och andra att handla med företag som inte har tillstånd att driva finansiell verksamhet. Varningarna finns samlade i FI:s varningslista. Samtliga företag med tillstånd i Sverige finns i FI:s företagsregister.

Instant Akpro 2X har en webbplats (instantakpro2xapp.com) och använder följande kontaktuppgifter:

Instant Akpro 2X
Kanada

Telefon:    -
Mejl:        support@instantakpro2xapp.com