Varning för Luxenora

2026-06-05

Finansinspektionen (FI) har fått kännedom om att personer som säger sig representera Luxenora erbjuder svenska investerare handel med värdepapper.

Luxenora existerar inte enligt FI:s efterforskningar. Luxenora har inte tillstånd från FI att driva värdepappersrörelse eller annan finansiell verksamhet i Sverige och står alltså inte under FI:s tillsyn. Någon gränsöverskridande verksamhet för Luxenora har heller inte anmälts till FI från något annat EES-land. Luxenora har inte heller tillstånd att driva finansiell verksamhet enligt tillsynsmyndigheten i det land där bolaget anger att det har sin hemvist.

FI varnar investerare och andra att handla med företag som inte har tillstånd att driva finansiell verksamhet. Varningarna finns samlade i FI:s varningslista. Samtliga företag med tillstånd i Sverige finns i FI:s företagsregister.

Luxenora har en webbplats (luxenoraofficial.com) och använder följande kontaktuppgifter:

Luxenora
Malaysia

Telefon:    -
Mejl:        support@luxenoraofficial.com