Den gemensamma kommittén för de europeiska tillsynsmyndigheterna EBA, Eiopa och Esma rekommenderar att myndigheter och finansmarknadsaktörer utgår från det utkast till delegerade akter som publicerades den 4 februari i sina förberedelser inför att EU:s förordning om hållbarhetsrelaterade upplysningar ska börja tillämpas. Det framgår av ett uttalande från den gemensamma kommittén. Finansinspektionen ställer sig bakom rekommendationen.
Den gemensamma kommittén för de europeiska tillsynsmyndigheterna EBA, Eiopa och Esma har överlämnat en slutlig rapport till EU-kommissionen med utkast till tekniska standarder för innehåll, metoder och presentation för redovisning, enligt EU-förordningen om hållbarhetsrelaterade upplysningar inom sektorn för finansiella tjänster (SFDR).
Implementationsfasen för att införa marginalkrav för derivat som clearas utanför centrala motparter förlängs. De sker genom ändringar i en teknisk standard (RTS) kopplad till Emir-förordningen, som beslutats av Europeiska bankmyndigheten (EBA), Europeiska försäkrings- och tjänstepensionsmyndigheten (Eiopa) och Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma).
Nu finns ett förslag på tekniska tillsynsstandarder för EU:s förordning om upplysningar om hållbarhet som ska lämnas inom den finansiella tjänstesektorn (disclosureförordningen).
Europeiska bankmyndigheten (EBA), Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma) och Europeiska försäkrings- och tjänstepensionsmyndigheten (Eiopa) har publicerat ett gemensamt yttrande med en vägledning och uppmaning till nationella tillsynsmyndigheter att tillämpa reglerna för paketerade och försäkringsbaserade investeringsprodukter (Priip-produkter) på ett mer enhetligt sätt när det gäller obligationer.
Europeiska bankmyndigheten (EBA), Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten (Esma) och Europeiska försäkrings- och tjänstepensionsmyndigheten (Eiopa) har publicerat ett gemensamt förslag på ändringar i faktabladet för paketerade och försäkringsbaserade investeringsprodukter (Priip-produkter).
Det internationella samarbetet har en stor påverkan på regleringen och tillsynen av den svenska finansmarknaden. FI är därför aktivt i över 100 internationella styrelser, kommittéer och arbetsgrupper på regional, europeisk och global nivå. På detta FI-forum berättade vi mer om vårt internationella arbete.
Användning av storskalig dataanalys (big data) inom finanssektorn kan innebära risker för konsumenter – men fördelarna med utvecklingen överväger. Den slutsatsen dras i en färsk rapport från den gemensamma kommittén för de europeiska tillsynsmyndigheterna för finanssektorn.
Virtuella valutor är av flera skäl inte någon lämplig investering för konsumenter – varken på kort eller lång sikt. Nu varnar FI och de europeiska tillsynsmyndigheterna för sådana investeringar.
Finansinspektionen har meddelat de tre europeiska tillsynsmyndigheterna för finanssektorn att FI kommer att följa deras gemensamma riktlinjer för bedömning av förvärv och ökningar av kvalificerade innehav, med undantag för några få punkter i riktlinjerna.