Myndigheten för bekämpning av penningtvätt och finansiering av terrorism (Amla, Authority for Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism) kommer att vara fullt operativ den 1 januari 2028 och då ha direkt tillsyn över 40 finansiella företag i EU.
Amla kommer också att ha indirekt tillsyn över övriga finansiella företag genom nationella myndigheter, till exempel FI i Sverige. Amla kommer bland annat att
Amlas befogenheter är omfattande. Bland annat har Amla rätt att begära in information från såväl tillsynsmyndigheter som verksamhetsutövare.
I och med att Amla får betydande befogenheter blir FI:s roll i praktiken mindre än i dag vad gäller möjlighet till reglering och rekommendationer. Den årliga rapporteringen kommer till exempel även i fortsättningen att ske i FI:s system, men till stor del utformas och hanteras av Amla.