FI har undersökt om Klaria Pharma Holding AB har överträtt EU:s marknadsmissbruksförordning (Mar) vid hantering och offentliggörande av insiderinformation. Undersökningen resulterade i en sanktion.
AA har dömts av Stockholms tingsrätt att betala en sanktionsavgift för marknadsmanipulation. Finansinspektionen hade utfärdat ett sanktionsföreläggande som AA inte godkände. Finansinspektionen valde därför att väcka talan vid Stockholms tingsrätt.
AA ska betala en särskild avgift med 450 000 kronor för underlåtenhet att inom föreskriven tid anmäla till Finansinspektionen att hans korta nettoposition i aktier i Mips AB vid fyra tillfällen har uppnått eller sjunkit under relevanta tröskelvärden för anmälan.
Myndigheters beslut kan ha betydande inverkan på värdet på enskilda företag. Dessa beslut kan utgöra insiderinformation. Nu bjuder Finansinspektionen in till ett seminarium om insiderinformation för att öka kunskapen bland andra myndigheter.
I medierapportering om börserna och handel med finansiella instrument stöter man ofta på begreppet insynshandel. Men vad betyder det, och hur fungerar det? Olof Lüning, jurist på avdelningen Marknadstillsyn, förklarar.