FI har undersökt hur Lån & Spar Sverige, bankfilial, följer penningtvättsregelverket. FI har avslutat undersökningen.
FI har genomfört en penningtvättsundersökning, med fokus på risken för att banken utnyttjas för finansiering av terrorism.
Terrorismfinansiering innebär ett direkt hot mot den allmänna säkerheten såväl i Sverige som utomlands. Undersökningen av Lån & Spar utgjorde en av flera undersökningar av hur mindre och mellanstora banker hanterar risken för att utnyttjas för finansiering av terrorism.
Finansinspektionen har i undersökningen iakttagit vissa brister i Lån & Spar processer för att hantera risken för att utnyttjas av terrorism. Lån & Spar har under tiden för undersökningen redogjort för förändringar som har åtgärdat de brister som har iakttagits.
Finansinspektionen bedömer att de åtgärder som Lån & Spar har vidtagit är tillräckliga för att rätta till de identifierade bristerna. Eftersom banken har vidtagit rättelse finns inte anledning för Finansinspektionen att vidta ytterligare åtgärder. Ärendet skrivs därför av.