FI beslutar att handelsstoppet i Intellego ska kvarstå

2025-11-19 | Nyheter Marknad

Nasdaq har den 18 november 2025 meddelat Finansinspektionen om handelsstopp av aktien i Intellego Technologies AB, som är noterad på First North. I samband med detta beslutar FI att handelsstoppet ska kvarstå.

FI ska besluta om när återupptagande av handel kan ske och ett handelsstopp ska inte gälla längre än nödvändigt.

FI har en löpande dialog med Nasdaq om förutsättningarna för ett återupptagande av handeln. När det gäller handelsstoppet i Intellego saknas i nuläget grund för återupptagande av handeln. Detta motiveras av att marknaden för närvarande saknar tillräcklig information om Intellego.

Uppdatering 2026-03-04

Nasdaqs disciplinnämnd har den 4 mars 2026 beslutat att Intellego ska avnoteras med anledning av de överträdelser som begåtts av Intellego. Handelsstoppet kommer i samband med avnoteringen från handelsplatsen att upphävas. Detta innebär att bolagets aktier kan handlas oreglerat utanför marknaden efter att avnoteringen skett. 

Bolaget är avnoterat per den 5 mars 2026. Handelsstoppet kvarstår till avnoteringen skett.

Presstjänst