EU-kommissionen vill veta mer om hinder för riskkapitalfonder

2026-01-30 | Fond Regler Nyheter Marknad

EU-kommissionen erbjuder nu berörda aktörer att berätta om hinder för riskkapitalfonder och lämna synpunkter inför en översyn av regelverket på området. FI ser gärna att svenska aktörer utnyttjar denna möjlighet att påverka.

EU-kommissionen vill veta mer från marknadens aktörer om erfarenheter om hinder för riskkapitalfonder och få in synpunkter på regelverken för riskkapitalfonder (European Venture Capital Funds Regulation, EuVECA) och alternativa investeringsfonder. Initiativet innebär en översyn av regelverken och är en del av EU:s arbete med spar- och investeringsunionen.

Öppna samråd

En del i det här arbetet är ett så kallat öppet samråd där EU-kommissionen vill få in synpunkter från fondförvaltare, företag, institutionella investerare men även från myndigheter. FI ser gärna att svenska aktörer deltar i detta. Sista svarsdatum är den 12 mars 2026.

EU-kommissionen tar även in synpunkter från allmänheten i ett separat samråd.

Synpunkter på regler för riskkapitalfonder

I arbetet med att hämta in åsikter från marknaden ingår även en separat inbjudan till att lämna synpunkter (call for evidence) på förordningen för europeiska riskkapitalfonder inför en översyn av regelverket. Även här är sista svarsdatum den 12 mars.

Mer information och formulär

Mer information och formulär för att kunna lämna synpunkter finns på EU-kommissionens webbplats och deras profil på Linkedin (se länkar nedan).