FI har meddelat Europeiska bankmyndigheten (EBA) att vi kommer att följa uppdateringen av riktlinjerna för bedömning av sekretessordningars likvärdighet (EBA/GL/2025/05).
FI följer sedan den 16 augusti 2022 de riktlinjer (EBA/GL/2022/04) som publicerades av Europeiska bankmyndigheten (EBA) den 3 maj 2022. Dessa riktlinjer gäller de behöriga myndigheternas bedömning av om den ordning för sekretess och tystnadsplikt som gäller för de tredjelandsmyndigheter som förtecknas i bilagan, är likvärdig med de villkor som anges i relevanta EU-direktiv.
FI har nu meddelat EBA att vi även avser att följa EBA:s uppdaterade riktlinjer (EBA/GL/2025/05) för bedömning av sekretessordningars likvärdighet. De ändrade riktlinjerna gäller från och med den 4 maj 2026 och publicerades av EBA den 22 december 2025.
Ändringarna avser i huvudsak att EBA/GL/2022/04 har uppdaterats genom att Mica-förordningen finns representerad bland de EU-rättsakter som fastställer villkoren för sekretessordningarnas likvärdighet.
FI:s uppfattning är att riktlinjer från EBA riktade till behöriga myndigheter eller finansmarknadsaktörer är att jämställa med svenska allmänna råd (det som sägs om riktlinjer avser även rekommendationer). Förordning 1093/2010/EU om inrättandet av EBA innebär att behöriga myndigheter eller finansmarknadsaktörer direkt på grund av förordningen med alla tillgängliga medel ska söka följa dessa riktlinjer. Eftersom förordningen har direkt verkan kommer FI inte att utfärda några egna allmänna råd men när FI bedömer att det behövs kan riktlinjer komma att omarbetas till bindande regler i form av föreskrifter.