FI och Esma granskar intressekonflikter vid försäljning av finansiella produkter

Konsumenter ska bara erbjudas finansiella produkter som passar dem – därför är det värdepappersföretagens skyldighet att ha tydliga rutiner för att hantera intressekonflikter. Nu deltar FI i en EU-gemensam granskning på området, som samordnas av Europeiska marknads- och värdepappersmyndigheten (Esma).

När företagen distribuerar finansiella instrument är det viktigt att de erbjuder produkter som är lämpliga och svarar mot kundernas behov. Företagens lönsamhet får inte gå före skyldigheten att agera i kundens bästa intresse. Därför behöver företagen se till att det finns kontrollfunktioner på plats så att systemen för ersättning inte påverkar kunderna på ett negativt sätt.

Det är viktigt att företagen sätter kundernas intressen och inte sin egen intjäning i främsta rummet. Vi vet att vissa företag kan tjäna pengar på att rekommendera finansiella produkter till kunder för vilka dessa inte är lämpliga, säger Jimmy Kvarnström, områdeschef för Marknader.

Gemensam insats för att granska värdepappersföretag i EU

Esma har, tillsammans med FI och övriga nationella tillsynsmyndigheterna i EU, beslutat att genomföra en gemensam insats för att granska i vilken utsträckning värdepappersföretagen i EU har rutiner och processer för att hantera intressekonflikter gentemot kunderna.

FI kommer att genomföra sin del av insatsen genom en fördjupad analys av värdepappersföretagen i Sverige.

– Att granska detta tillsammans med andra tillsynsmyndigheter inom EU ökar vår förståelse för dessa frågor och skapar en god grund för fortsatt samarbete, säger Jimmy Kvarnström.


Presstjänst